Tijekom rasprave o ovoj točki dnevnog reda direktorica JPU Dječje obdanište Vareš Nikolina Erlbek je vijećnike upoznala o teškoj materijalnoj situaciji u ovoj ustanovi i dugovanjima Osnivača, koja kao posljedicu imaju neprijavljivanje stručnog kadra na raspisane natječaje za prijem u radni odnos. Naglasila je da bi ta situacija mogla dovesti do gašenja ove odgojno obrazovne ustanove.
Jučer (14.07.2025.) je u redakciju Hrvatskog radija Bobovac stigao dopis iz JPU Dječje obdanište Vareš u kojem su zatraženi pomoć i podrška javnosti, sugrađana i lokalne zajednice u rješavanju ove problematike i ostvarenju radničkih prava zaposlenih u ovoj ustanovi. Navedeno je u dopisu između ostalog sljedeće: „ Sve što mi kao kolektiv tražimo od Osnivača je samo ono što smo zaradili i što nam po zakonu pripada, a to je redovito isplaćivanje zarađene plaće i redovito uplaćivanje doprinosa. Zadnju plaći smo dobili za mjesec april/travanj, a zadnji doprinosi od strane Osnivača uplaćeni su za mjesec oktobar/listopad.“
Kako doznajemo od direktorice JPU Dječje obdanište Vareš Nikoline Erlbek održan je i sastanak UO ustanove s općinskim načelnikom, ali bez konkretnih rješenja. Nakon toga je održan sastanak s roditeljima djece koja pohađaju JPU Dječje obdanište Vareš, na kojem je bio prisutan i predsjedavajući Općinskog vijeća Vareš Malik Rizvanović, koga smo danas zamolili za komentar cjelokupne situacije.
„ Mi imamo sjednicu Općinskog vijeća Vareš 25.07. i tada će OV Vareš zauzeti stav s kojim će izaći u javnost, na osnovu dopisa koji je upućen. Nakon sjednice OV-a ćemo imati jasniji stav šta i kako dalje. Što se tiče mog stava kao predsjedavajućeg OV-a Vareš – vrtić ne smije i neće doći u pitanje, vrtić mora opstati na bilo koji način, sve ćemo uraditi da svako dijete u Varešu koje ima potrebu za vrtićem da ide u vrtić. Punu podršku dajem uposlenicima u rješavanju svog radno-pravnog statusa“ izjavio je Malik Rizvanović za radio Bobovac.
Nadamo se da će se situacija riješiti u što kraćem roku, na zadovoljstvo brojnih mališana koji pohađaju vareški vrtić i koji čekaju na upis, njihovih roditelja i svih uposlenih u JPU Dječje obdanište Vareš.